فناورانه

در این بخش می توانید آخرین اخبار منتشر شده توسط بازیابی طلایی ژرف را مشاهده نمایید.

 

ادامه اخبار

ویروسRansomware

ویروسRansomware

هارد SSD قسمت 3

هارد SSD قسمت 3

هارد SSD قسمت 2

هارد SSD قسمت 2

اگر اطلاعات از دست رفت چه باید کرد؟

اگر اطلاعات از دست رفت چه باید کرد؟

Ransomware ها هنوز هم فعالاند

Ransomware ها هنوز هم فعالاند

هارد SSD قسمت 1

هارد SSD قسمت 1

چرا اطلاعات از بین می رود!!!!

چرا اطلاعات از بین می رود!!!!

از چه ذخیره سازهای می توانید بازیابی اطلاعات کنید؟

از چه ذخیره سازهای می توانید بازیابی اطلاعات کنید؟

بازیابی اطلاعات چیست؟

بازیابی اطلاعات چیست؟
«
»

بازیابی اطلاعات هارد دیسک , hdd recovery

بازیابی اطلاعات

با ورود رایانه ها و تبلت ها  به شرکت ها و خانه ها و ثبت اطلاعات و بالا رفتن ارزش ...

+ ادامه مطلب

بازیابی اطلاعات لپ تاپ , بازیابی اطلاعات نوت بوک , laptop data recovery , notebook data recovery

امنیت اطلاعات

امنیت و حفاظت اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی از فعالیت های غیر مجاز با آنتی ویروس های ...

+ ادامه مطلب

پشتیبانی شبکه و سخت افزار

پشتیبانی شبکه و سخت افزار

پشتیبانی یکی از واحدهای این دپارتمان بوده و وظیفه پشتیبانی از رایانه ها و شبکه ...

+ ادامه مطلب

طراحی وب سایت,هاستینگ

طراحی و میزبانی وب سایت

یکی از ابزارهای تبلیغات مفید که در حال حاضر کاربردهای بیشماری دارد ...

+ ادامه مطلب

دوربین مدار بسته

طراحی و راه اندازی دوربین های امنیتی

سیستم های نظارت امنیتی از سالیان دور به عنوان ابزاری مهم در بحث نظارت و ایجاد امنیت مورد استفاده ...

+ ادامه مطلب

فروش و تعمیرات

فروش و تعمیرات

فروش و تعمیرات یکی از واحد های این دپارتمان بوده و وظیفه تامین و تعمیر قطعات و تجهیزات  ...

+ ادامه مطلب

*۱۹۸۸:» شرکت تاندون بخش تولید دیسک خود را به شرکت Western Digital که یک شرکت خوش نام در طراحی کنترل کننده ها بود واگذار کرد.

* ۱۹۸۹: شرکت Seagate Technology بخش تجاری تولید دیسک شرکت Control Data را خریداری کرد.

 

*۱۹۹۰: شرکت مکستور شرکت MiniScribe را بعد از ورشکستگی خریداری کرد و آن را هسته بخش تولید درایو خود کرد.

۱۹۹۴: شرکت Quantum بخش سیستم های ذخیره سازی DEC را خرید

*۱۹۹۵: شرکت Conner Peripherals که توسط یکی از بنیانگذاران مکستور و با استفاده از کارکنان شرکت MiniScribe تاسیس شده بود ، تلفیق خود را با شرکت مکستور اعلام کرد که در سال ۱۹۹۶ این فرایند تکمیل شد.

* ۱۹۹۶: شرکت JTS که با عنوان Atari شروع به کار کرده بود .هارد درایو های تولیدی خود را به بازار عرضه کرد. Atari در سال ۱۹۹۸ به Hasbro فروخته شد. و خود JTS در سال ۱۹۹۹ ور شکسته شد.

* ۲۰۰۰ شرکت Quantum بخش تولید دیسک خود را به مکستور فروخت . تا بر روی نوار ها و تجهیزات پشتیبان گیری تمرکز کند.

* ۲۰۰۳: شرکت IBM، در پی شکستDeskstar ۷۵GXP، بخش عمده ی تولید دیسک خود رابه شرکت هیتاچی واگذار کرد. بدین ترتیب این شرکت نام جدید HGST را به خود گرفت.

* ۲۰۰۵: سی گیت و مکستور برای به هم پیوستن اعلام تمایل کردند بدین ترتیب در سال ۲۰۰۶شرکت سی گیت با هزینه ۹/۱ ملیون دلار مالک مکستور شد.

ذكر اين نكات واقعاً لازم است ، چرا كه اگر قرار بود در يك هارد ديسك ( به ابعاد يك بسته سيگار كوچك ) و فرضاً يك مدل از آخرين توليدات كمپاني مرسدس بنز ، توسط متخصصان مكانيك ، الكترونيك ، شيمي ، فيزيك ، رياضيات و  … انجام پذيرد ، مطمئن باشيد كه در اين ميان ، هارد ديسك از همه لحاظ گوي سبقت را مي ربود و آخرين مدل مرسدس بنز با همه نام و فن آوري بكار رفته در آن ، به عنوان يكي از بهترين خودروهاي موجودجهان،  در مقابل اين اعجوبه كوچك و شگفت انگيز ، يك ساخته عقب افتاده و ابتدايي محسوب مي شد ، و اگر قرار بود كمپاني بنز در اين رقابت پيروز و يا حداقل سرافكنده نشود ، مي بايست اتومبيلي عرضه كند كه حداقل تكنولوژي 100 سال آينده را در خود لحاظ كرده باشد .

يعني اتومبيلي كه بر اساس معيارهاي عملياتي يك هارد ديسك و در مقايسه با آن ، امكان خطا در طراحي و عملكرد ، و نحوه كارايي آن ، به چيزي تقريباً نزديك به صفر رسيده باشد . اين اتومبيل بايد آنقدر هوشمند و خودآگاه و با تكنولوژي برتر ساخته شده باشد ، كه 99/99% نبايد تصادف كند ، از كار بيافتد ، به تعميرگاه و سرويس نياز  داشته باشد ، از تنظيم خارج شود ، و در همه موارد ، نيازي هم به راننده وجود نداشته باشد !!

باور كنيد اين عبارت اغراق نيست و يك هارد ديسك در اكثر مواقع عمر مفيد خود ( مگر زماني كه حقيقتاً مستهلك شده و يا صدماتي غير قابل جبران به آن وارد شده ) دقيقا همينطور عمل مي كند ، و اگر اينطور نبود ، ما و شما ميبايست در هر لحظه منتظر  اشتباه و مصيبتي بزرگ بوديم و ديگر هرگز نمي توانستيم با خيال راحت مقابل كامپيوتر بنشينيم و با آسودگي و بي خيالي و حتي با چشم بسته ، داده ها و فايل ها را كپي ، ذخيره ، حذف و… هزار بلاي ديگر سر آنها آورده و اين كارها را آنقدر ساده و پيش پا افتاده و بديهي تصور كنيم و متأسفانه كمتر به اين موضوع فكر كنيم كه اين همه دقت و نظم در عملكرد و محاسبه بي غلط و بدون اشتباه در مورد اين ميزان حجم عظيم داده ها و هزاران مگابايتي كه در يك چشم به هم زدن بايد مديريت و سامان دهي شوند ، اصولا كار ساده اي نيست و بيشتر به يك جادوگري شبيه است . آن هم با توجه به اينكه هارد ديسك بر خلاف قطعه اي مثل Ram ، داراي اجزاي مكانيكي و متحرك بوده و اين خود ساز و كار آن را بسيار پيچيده تر كرد و خلاصه واقعاً تعجب آور است كه قطعه اي به  اين كوچكي ، در يك سيستم كامپيوتري چنين اهميتي دارد ، تا اين حد جان سخت و دقيق است و با اين جثه كوچك ، در واقع انبار و ذخيره ساز كل موجودي ما در كامپيوتر در قالب فايل  و داده مي باشد .

بله ، حجم هارد ديسكهاي امروزي را هم دست كم نگيريد . امروزه يك هارد ديسك به ظاهر كوچك و اندازه كف دست ( با حجم و ظرفيتي 250 گيگابايتي ) مي تواندكل آرشيو كتابخانه هاي بزرگ دنيا را در خود جاي دهد و..

در واقع از هر لحاظ كه محاسبه شود ، يك هارد ديسك وظيفه اي دقيق ، بغرنج و حياتي را با شيوه اي تحسين بر انگيز و در شرايطي استثنايي به انجام ميرساند و آن چيزي نيست جز ذخيره ، مديريت و تعامل صحيح داده ها و اطلاعات .خوب ، بهتر است پس از ذكر اين مطالب كه گفتن آنها لازم بود تا اهميت كار روشن شود ، به سراغ بحث اصلي برويم ..

تعريف  Hard Disk :

در بسياري از كاربردها ، هارد ديسك به عنوان مهمترين و مرموزترين قطعة يك سيستم كامپيوتري به حساب مي آيد . امروزه با پيشرفت هارد ديسكها ، عليرغم افزايش چشمگير ظرفيت آنها ، حجم و وزن آنها كاهش يافته ، به طوريكه امروزه در بازار ، هاردهاي كمتر از  GB20 ، به سختي پيدا مي شود و هاردهاي  GB40 و GB 80 از رايجترين هاردها براي  PC هاي خانگي محسوب مي شوند . از جنبه اي در واقع هارد ديسك يك المان ( عنصر ) غير قابل نفوذ است كه براي ذخيرة اطلاعات به صورت دائم و ثابت  ( Non  volation ) به كار برده مي شود .

يعني اينكه حتي با قطع جريان برق نيز ، اطلاعات پاك نمي شوند و قابل بازيابي هستند . ( بر خلاف Ram كه حافظه اي فرّار و موقت به شمار مي رود ) .

يك هارد ديسك استاندارد ، شامل صفحة دايره اي شكل و سخت از جنس شيشه يا آلومينيوم مي باشد . برخلاف فلاپي ديسكها و يا نوارهاي تيپ  Tape  Disk ) ) اين صفحات قابليت انعطاف و خم شدن را ندارند . و از اين رو به آنها هارد ديسك گفته مي شود . در اغلب هاردها اين صفحات قابل تعويض نيستند و به همين دليل به آنها ديسكهاي ثابت  ( Fixed ) نيز گفته مي شود .

ساختار عمليات هارد ديسك :

ساختار اصلي و فيزيكي يك هارد ديسك ، از ديسكهاي چرخان به همراه هدهايي كه در بالاي آنها حركت ميكنند،  تشكيل شده است . ( سوزنهاي خواندن و نوشتن كه در حقيقت بر روي بالشتكي از هوا شناور بوده و نوك آنها در فاصله اي بسيار نزديك بر فراز صفحات هارد قرار داشته و در حقيقت با روشن و عملياتي شده هارد ديسك ،‌ بر فراز صفحات در حال پرواز هستند تا به محض نياز ، در نقطه مورد نظر در سطح مذكور فرود بيايند ) .

هدها براي مديريت ذخيره و بازيابي اطلاعات ، ديسكها را به قسمتهايي به نام ترك (  Track )  و سكتور  ( Sector)

تقسيم مي كنند . ( هر ترك به تعدادي سكتور تقسيم مي شود ) . در واقع اگر روي هر يك از ديسكهاي هارد ، مجموعه اي از دواير متحدالمركز را در نظر بگيريد ، به هر يك از آنها يك ترك   ( Track ) گفته مي شود كه اطلاعات در فاصله بين تركها و در قالب سكتورها ذخيره مي شوند . به عبارت ديگر ، هر ترك به قسمتهاي مساوي كه به هر يك از آنها سكتور گفته مي شود ، تقسيم مي گردد .

همچنين به مجموعه سكتورهايي كه اطلاعات مربوط به يك فايل واحد را در خود جاي مي دهند ، يك كلاستر گفته مي شود . اندازه هر سكتور به طور معمول برابر با 517 بايت مي باشد كه 512 بايت آن براي ديتا و 5 بايت ديگر ، براي اطلاعات كنترلي در نظر گرفته شده است . مثلاً در يك فلاپي ديسك كه شامل 80 ترك ( از 0 تا 79 ) مي باشد ، هر ترك به 18 سكتور ( از 1 تا 18) تقسيم شده است . ( توجه شود كه شماره گذاري سكتورها برخلاف تركها و سيلندرها از 1 آغاز مي شود . ) ولي در يك هارد معمولي ، تعداد تركها به بالاي 38000 ترك در اينج  TPI   مي رسد و در هر ترك حداقل 900 سكتور نيز وجود دارد . اينكه چگونه مي شود اين حجم بالا از اطلاعات را ايجاد كرد ، مربوط به بحث چگالي مغناطيسي مي شود كه در ادامه به آن خواهيم پرداخت . علاوه بر مفهوم ترك و سكتور ، يك اصطلاح ديگر به نام سيلندر نيز وجود دارد كه در ابتدا بايد با معناي آن آشنا شد . در يك هارد كه از چندين ديسك تشكيل شده ، به تركهاي هم شماره ديسكها ، يك سيلندر  Cylinder )  ) گفته مي شود . سيلندر شمارة صفر ، سيلندر شمارة يك و … ( سيلندر شماره يك يعني استوانه اي فرضي كه بوسيله تركهاي شمارة 1 صفحات يك هارد ، ايجاد شده است ) .

همانطور كه اشاره شد ، معمولاً هر هارد از چندين ديسك تشكيل شده است كه به آنها صفحه   ( Platter ) گفته مي شود . اين صفحات روي همديگر قرار گرفته و همزمان توسط يك موتور به نام « اسپيندل »  ( Spindle )       مي چرخند . در اين ميان اطلاعات نيز در دو روي اين ديسكها يا صفحات ذخيره مي شوند . بسته به نوع هارد ، هر هارد ديسك مي تواند 2 يا 3 صفحه يا بيشتر داشته باشد كه براي خواندن و نوشتن به ترتيب به 4 يا 6 و يا تعداد بيشتري هد مورد نياز است .

همانطور كه گفتيم هر صفحه مجهز به يك جفت هد مي باشد ( براي خواندن / نوشتن دو طرف صفحه ) . اين هدها همگي بر روي بازويي نصب شده اند كه وظيفه حركت و حمل هدها را بر عهده دارند . هدها به صورت شعاعي بر روي ديسك ، بر اساس تكنولوژي بكار رفته ، به طور همزمان توسط يك موتور پله اي ، به نام                    Stepper Motor )  ( و يا حلقه صوتي   ( Voice  Coil ) ، حركت داده مي شوند . اكثر صفحات هارد ديسكهاي اوليه ، با سرعت 3600 دور در دقيقه  r pm مي چرخيدند . يعني 10 برابر سريعتر از فلاپي ديسكهاي با چگالي مضاعف . اما در حال حاضر با پيشرفت فناوري ، سرعت بسيار افزايش يافته و سرعت دسترسي به اطلاعات و ساير عمليات را بسيار بهبود بخشيده است . بگونه اي كه اكنون ديسكها با سرعت بسيار بيشتري مي چرخند . در واقع درايوهاي جديد با سرعت 4200 ، 5400 ، 7200 و برخي 10000 و حتي در موارد خاص ، 15000 دور در دقيقه مي چرخند . در چنين سرعتهايي ، با توجه به نوع عملياتي كه هارد بر عهده دارد ، و مي بايست بسيار بسيار دقيق و به همان اندازه سريع باشد ، وظيفه شاق و عملكرد فوق العاده اي را از خود به نمايش مي گذارد كه اگر اين مراحل جزء به جزء بررسي شود ، حقيقتاً حيرت آور است .

امروزه به هارد ديسكهاي 5400 دور به اصطلاح « دور پايين » گفته مي شود كه از نمونه هاي مشابه خود قيمت كمتري دارد و هارد ديسكهاي 7200 دور ، به اصطلاح « دور بالا » محسوب مي شوند كه قيمت بالاتري دارند . ضمن اينكه امروزه اكثر هارد ديسكهاي با ظرفيتهاي بيش از 60 و 80 گيگا بايت ، عملاً همگي دور بالا بوده و نمونه هاي بالاتر از 7200 دور هم ( مثل 10000 دور ) طبيعتاً به علت سرعت و فناوري برتر بكار رفته در آنها ، از قيمت و كيفيت بالاتري برخوردارند .

در واقع سرعتهاي چرخش به همراه مكانيزم سريع قرار دادن هد در محل مناسب و افزايش تعداد سكتورها در يك ترك ، سبب افزايش سرعت خواندن و نوشتن يك هارد نسبت به هارد ديگر مي شود . در كار عادي اغلب هارد درايوها ، هدها نبايد با صفحات در تماس باشند و در اكثر مواقع وقتي كار هدها در درايو به پايان مي رسد و صفحات از چرخش باز مي ايستند ( مثلاً كامپيوتر خاموش مي شود ) ، هدها روي صفحه ها قرار مي گيرند . ضمن اينكه همانطور كه تأكيد شد ، هنگامي كه درايو شروع به كار مي كند ، تودة بسيار نازكي از هوا بين هد و صفحه قرار مي گيرد تا فاصله اي را در بين آنها ايجاد كند و در واقع هد بر روي بالشتكي از هوا حركت مي كند . ( توجه داشته باشيد كه با روشن شدن كامپيوتر يا اتصال برق هارد ، موتور اسپيندل هارد شروع به چرخش كرده و با افزايش سرعت آن ، فاصلة هد از صفحات نيز بيشتر مي شود ، تا زمانيكه موتور به سرعت استاندارد برسد و هدها در فاصله مناسب از صفحات قرار بگيرند ). 

تماس با ژرف

آیا سوالی دارید ؟احتیاج به مشاوره و راهنمایی دارید؟

در مورد بازیابی اطلاعات به ما ایمیل بزنید و همان لحظه پاسخ خود را در یافت نمایید.

ایمیل های ارتباطی با بازیابی طلایی ژرف:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

لینک های مهم

  • امنیت اطلاعات
  • امنیت اطلاعات
  • تعمیرات و آموزش
  • تخفیفات طلایی
  • پشتیبانی شبکه

اهداف ژرف

بازیابی طلایی ژرف با هدف ارائه خدمات مناسب در زمینه بازیابی اطلاعات در بهمن ماه سال 1384 توسط کارشناسان حرفه ای ایران تاسیس شد.

بازیابی طلایی ژرف

Scroll to Top